Yahoo Weather

You are here

Cross Country Roundup — Region meet results

ARLINGTON — The Melissa Lady Cardinals and Anna sophomore Courtnie Hughes qualified for the state cross-country meet in the Class 3A Region II race at Lynn Creek Park on Saturday morning.

Hughes was the runner-up in a time of 11:47.77 behind Paulena Lynch of Carrollton Ranchview winning at 11:44.32. It is the second straight year Hughes has qualified for state, which will be at Old Settlers Park in Round Rock on Saturday.

Ashley New led Melissa, which is at state for the third straight season, with a third-place finish at 11:49.95. Teammate Jackii Thomas was 13th in 12:11.64, followed by Kambri Gabel (12:27.48) in 20th, Sophie Bennett (12:32.98) at 23rd, Kailey Burton (12:38.35) in 28th, Megan Brown (13:12.27) at 54th and Ambriana Ricks (15:16.11) in 146th.

Celina’s Kynese Davis was 24th at 12:33.20, followed by teammate Kris Davis (12:45.61) in 31st, Jacquie Cassell (12:48.36) was 35th and Berlin Clemens (12:53.82) was 41st.

Raquel Elias led Gainesville with a time of 12:37.00 for 27th. Chandler Kemp was 47th in 13:02.80 and Janeth Perez was just inside the top 50 with 13:07.77.

Anna’s Paige Lehrmann was 46th in 13:01.08.

Celina finished sixth, Anna was seventh and Gainesville placed ninth.

In the Class 3A Region II boys race, Melissa junior Trace Greer qualified for state with a 10th-place finish in 16:59.44.

Celina’s Cooper Harris was 18th in a time of 17:32.77 while Gainesville’s Jose Cruz was 26th in 17:50.76 and teammate Cale Kennedy was 28th at 17:53.17. The Leopards finished 11th as a team. Celina’s Luke Haynes (17:58.76) was 32nd.

Class 2A Region II

ARLINGTON — Van Alstyne’s Evan McQuirk and the Whitesboro Bearcats qualified for the state cross-country meet in the Class 2A Region II race at Lynn Creek Park on Saturday morning.

McQuirk, a senior, won the individual title with a time of 16:15.95 and is returning to state for the second straight year.

Grant Butts led Whitesboro to a third-place finish overall by taking fifth in a time of 16:54.71, Nic Butts was right behind in sixth in 17:06.97. Austin Pulley (18:02.41) was 15th, Andrew Knowlton was 48th in 18:51.48 and Noel Galan (18:52.46) was a spot back, Drew Chandley (19:21.74) was 67th and Cody Woolsey (20:53.38) was 124th.

Pottsboro’s Caleb Wideman was 20th in 18:11.34 while Leonard’s Tyler Howard placed 22nd at 18:12.09 and teammate John Rosenbaum (18:29.80) was 30th. Pilot Point’s Clayton Williams (18:34.94) took 35th while Gunter’s Brandon Hunsaker (18:39.22) was 39th, Pottsboro’s Preston Hammond (18:41.22) was 42nd, Leonard’s Daniel Buckaloo (18:44.47) was 44th and Pottsboro’s Nicky Atkins and Carsten Soendergaard were just outside the top 50.

Pottsboro was sixth, Leonard was 10th, Pilot Point was 13th and Whitewright was 17th.

On the girls side, Leonard sophomore Chelsea Brockus and the Van Alstyne duo of junior Molly McQuirk and freshman Hannah Taylor qualified for the state meet with top-ten finishes.

Brockus was the runner-up with a time of 12:06.56 behind Keene’s Pamela Marquez, who won in 12:02.21, and returns to state again.

McQuirk, who is also at state for the second straight season, placed fourth at 12:13.00 and Taylor advanced with an eighth-place finish in 12:30.26.

Pilot Point’s Diana Juarez was just short of qualifying at 11th with a time of 12:34.88.

Class 1A Region III

HUMBLE — Trenton seniors Tyler Connelly and Andrew Holland and Blue Ridge junior Natalie Pyle qualified for the state meet with top-ten finishes at the Class 1A Region III meet on Saturday at Atascocita High School.

Pyle finished seventh in 13:09.1 on the girls side while Connelly was at 17:48.8 for seventh and Holland was 10th in 17:55.1 to earn a berth at state, which will be at Old Settlers Park in Round Rock on Saturday.