Yahoo Weather

You are here

Lady Panthers Finish Second in Aubrey

At a typical high school track meet one of the more pleasing visuals is the multi-colored uniforms of the competing teams. However, when Celina brings its six busloads of kids it looks more like a Florida Orange Growers Association meeting.

It took all of those athletes in orange to beat the Lady Panthers, 127-121, at the Aubrey Track Meet on March 27 as Celina and Van Alstyne finished 1-2. Celina earned 12 points for the team’s third place finish in the final event of the meet, while the Lady Panthers finished sixth, 10-points behind the Lady Bobcats in that event.

The usual suspects showed up for Van Alstyne as Maddy Morris and Molly McQuirk both won multiple events to lead the team to an impressive showing.

McQuirk got the meet off to a positive start for the Lady Panthers, winning the 3200-meter run with Hannah Taylor providing valuable points with a third place finish in that event.

McQuirk won the 1600-meter run to cap off her day.

Maddy Morris ran an impressive 12.65 to win the 100-meter dash, and followed that with a win in the 200-meter.

Hannah Fernandez tied for first place in the pole vault.

On the boys side, Evan McQuirk just missed a sub-two minute 800-meter run, posting a personal best 2:01.50 to win the event. He came back later to run a 4:26.12 in the 1600 for the win there, as well.

Connor Mayes finished third in the discus with a toss of 128-9, and Christian Young was third in the 400-meter.

After competing in the Panther Relays on April 3 the teams will prepare for the District 12-2A meet which will be held April 9-10 in Sunnyvale.

Girls Results:

Pole vault Hannah Fernandez — First

Shot put — Bailey Allen 3rd 30’11-1/2”

Allison Hensley — 4th 30’ 9-1/2”

High jump — Raigan Servati 3rd 4’10”

Triple jump — Triston Neshyba 4th 33’

Long jump — Neshyba 3rd 15’9”

Maddy Morris — 5th 15’6”

Sadie Ingram — 6th 15”3-3/4”

3200-meter — Molly McQuirk First 12:45

Hannah Taylor — 3rd 13:13

4x100 — Van Alstyne 2nd 51:91 (Hannah Fernandez, Bryanna Hernandez, LibbyKellum, Maddy Morris)

800-meter — Servati 2nd 2:33

100-meter — Morris First 12.65

4x200 — Van Alstyne 5th 1:56.71 (Fernandez,Hernandez, Kellum, Brooke Robertson)

400-meter — Neshyba 6th

Ingram 7th

200-meter — Morris First 27.42

1600-meter — McQuirk First 5:48.26

Taylor — 6th 6:01.46

4X400 — Van Alstyne 6th 4:24.09 (Jaden England,Ingram,Servati, Neshyba)

Boys Results:

Shot put — Connor Mayes 5th 42’ ½

High jump — Jared McMakin 4th 5-8

Jake Hillebrenner — 6th 5-6

Discus Mayes — 3rd 128-9

4x100 — Van Alstyne 6th 45.95

800-meter — Evan McQuirk First 2:01.5

100-meter — Kearon Redmon 5th 11.70

4x200 — Van Alstyne 6th 1:37.8

400-meter — Christian Young 3rd 54.9

Jacob Hindman 6th 55.7

1600-meter — McQuirk First 4:26.12

4x400 — Van Alstyne 4th 3:39.43